Každý den vyráží do terénu, aby pomáhaly tam, kde je to nejvíc potřeba — v domácím prostředí pacientů. Práce zdravotních sestřiček v domácí péči je náročná, ale o to víc smysluplná. Jak vypadá jejich běžný den? Co všechno obnáší tahle krásná, ale odpovědná profese? A proč je pro pacienty tak důležitá?
„Sestřičky v domácí péči mají možnost přizpůsobit se individuálním potřebám pacientů. Jsou obeznámené s prostředím a faktory, které ovlivňují proces péče a společně s pacientem mohou pružněji reagovat na změny. Mnoho pacientů se hojí lépe už jen proto, že jsou doma a za péčí necestují.
Skupina Medicon Pronatal patří mezi nejvýznamnější poskytovatele ambulantní péče v České republice. Nabízí lékařskou péči ve více než 40 odbornostech a poskytuje služby domácí péče.
Jaký je rozdíl mezi domácí péčí a pečovatelskou službou?
Domácí péče je zdravotní služba a potkáte se v ní se všeobecnými sestřičkami, které ve spolupráci s praktickým lékařem, nebo jiným odborným lékařem, provádějí doma podobné úkony jako v nemocnici nebo v ordinaci. Například vám odeberou krev, změří tlak či glykémii, převážou rány. Starají se o stomie, permanentní katetry (cévky) nebo sondy. Také mohou v domácím prostředí provádět ošetřovatelskou rehabilitaci po úrazech, při dlouhodobých onemocněních (např. roztroušená skleróza, Parkinsonova nemoc) nebo jako podporu pro udržení soběstačnosti. Mohou v domácím prostředí vykonávat i mnohé další úkony a být psychickou podporou.
Pečovatelská služba spadá pod sociální služby a pečovatelé/pečovatelky nejčastěji pomáhají s podáváním stravy, oblékáním, velkou hygienou nebo při zajištění chodu domácnosti. Mohou vás doprovodit k lékaři, na nákup či na procházku. A stejně jako sestřičky domácí péče podporují své klienty, aby mohli co nejdéle setrvat v domácím prostředí.
Není výjimkou, že obě služby spolupracují nebo se setkávají v jedné domácnosti. Pokud je potřeba, můžete čerpat obě služby nezávisle na sobě.
V čem je domácí péče odlišná, v porovnání s jinými formami péče (např. pobyt v nemocnici atd.)?
Sestřičky v domácí péči mají možnost přizpůsobit se individuálním potřebám pacientů. Jsou obeznámené s prostředím a faktory, které ovlivňují proces péče a společně s pacientem mohou pružněji reagovat na změny. Mnoho pacientů se hojí lépe už jen proto, že jsou doma a za péčí necestují. Tím, že péče probíhá v domácím prostředí, přímo vybízí k partnerskému přístupu těch, kteří péči poskytují. Protože se pacient nachází ve svém vlastním prostředí, nedochází k ohrožení pacienta tzv. nemocniční nákazou, tedy dochází ke snížení kontaktu pacienta s dalšími infekcemi nebo chorobami ostatních pacientů a k jejich přenosu. V domácím prostředí je pacient více zapojený do procesu uzdravování a jeho psychická pohoda je důležitou součástí.
Jak často sestřičky z domácí péče docházejí?
To je různé. K některým pacientům se dochází i několikrát denně, každý den. U někoho jiného stačí jedna nebo dvě návštěvy za týden. Také se liší to, po jak dlouhou dobu je péče poskytována.
Domácí péče vám dokáže zajistit jednorázový odběr krve nebo může docházet několik týdnů či měsíců, pokud to zdravotní stav pacienta vyžaduje. Vše se odvíjí od toho, co konkrétní pacient potřebuje a jakou péči indikuje lékař, který péči doporučil.
Kdo má nárok na domácí péči a jak o ni může zažádat?
Žádat o domácí péči můžete u svého registrujícího praktického lékaře, ošetřujícího lékaře (v případě hospitalizace), nebo jiného lékaře specialisty. Záleží na posouzení potřebnosti péče vaším lékařem. Na základě indikace, předpisu lékaře pak sestřičky dochází přímo k vám domů.
Nárok na domácí péči má každý občan s těžkou invaliditou, chronickými nemocemi, s omezenou soběstačností nebo lidé po operacích či úrazech a dlouhodobě nemocní, kteří potřebují individuální zdravotní péči bez ohledu na věk.
Pokud jste se rozhodli pro konkrétní domácí péči, ověřte si, zda‑li má dosah v místě vašeho bydliště a kapacitu k převzetí do péče.
Kolik za domácí péči zaplatím?
Návštěva sestřiček z domácí péče je hrazena ze zdravotního pojištění. Stejně tak jsou pojišťovnou hrazené i tzv. materiálové kódy (používají se např. při převazech nebo aplikacích léčiv), které umožňují, aby sestřičky s sebou vozily základní materiál jako jsou obvazy, čtverce nebo injekční stříkačky.
Léčiva, jako taková, i nadále předepisuje váš ošetřující lékař, někdy si je pacient dokupuje sám, pokud jsou z volného prodeje.
Proč si vybrat právě nás?
Náš tým sestřiček je složen ze zkušených sester, sester specialistek s vysokou mírou empatie. Dokáže vás v domácím prostředí podporovat, vyslechnout, profesionálně ošetřit a v případě akutní změny vašeho zdravotního stavu adekvátně reagovat a zajistit návaznou péči.